Od 01.01.2024 sa vracia do platnosti minimálna daň pre právnické osoby, tzv. daňová licencia. Predtým bola zavedená v rokoch 2014 - 2017, v r. 2018 bola zrušená.

Sadzby daňovej licencie od 01.01.2024

V minulosti sa pre určenie výšky daňovej licencie posudzovala aj skutočnosť, či daňovník je alebo nie je platcom DPH, od toho sa však od 01.01.2024 upustilo.

Ak je zdaňovacie obdobie daňovníka kratšie ako 12 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, výška minimálnej dane sa bude alikvotne znižovať. Týka sa to najmä právnických osôb pri prechode z kalendárneho roka na hospodársky rok či pri skončení podnikania. Daňovník zaplatí len časť minimálnej dane, ktorá prislúcha počtu mesiacov, počas ktorých vykonával svoju podnikateľskú činnosť. Vypočíta sa ako súčin 1/12 výšky minimálnej dane podľa vyššie uvedenej tabuľky a počtu kalendárnych mesiacov zdaňovacieho obdobia.

Právnické osoby, ktoré zamestnávajú zdravotne postihnutých, si v zmysle novely zákona o dani z príjmov môžu znížiť výšku minimálnej dane až o polovicu. Podmienkou je, aby priemerný evidenčný počet zdravotne postihnutých zamestnancov tvoril najmenej 20 % z celkového priemerného evidenčného počtu zamestnancov. Priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách sa vypočíta ako súčet počtu fyzických osôb zamestnancov vo všetkých dňoch sledovaného obdobia, ktorý sa vydelí počtom kalendárnych dní príslušného obdobia.


Zápočet daňovej licencie v nasledujúcich obdobiach

Ak daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako hodnota daňovej licencie, kladný rozdiel daňovej licencie si daňovník môže započítať s daňovou povinnosťou počas 3 bezprostredne po sebe nasledujúcich období.

Tento rozdiel sa však môže započítavať len so sumou daňovej povinnosti prevyšujúcej sadzbu daňovej licencie, tzn. že právnická osoba musí aj v nasledujúcich daňových obdobiach zaplatiť aspoň "minimálnu daň" - daňovú licenciu v príslušnej sadzbe.


Koho sa týka platenie minimálnej dane (daňovej licencie)

Minimálnu daň sú povinné platiť právnické osoby:

  • ktoré dosiahli daňovú stratu,
  • ktorým vyšla v daňovom priznaní nulová daňová povinnosť (t. j. nevykázali daňovú povinnosť),
  • ktorých daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní znížená o daňové úľavy podľa zákona o dani z príjmov a daň zaplatenú v zahraničí je nižšia ako výška minimálnej dane.

Minimálna daň sa netýka okrem fyzických osôb ani daňovníkov (právnických osôb):

  • ktorým vznikla prvýkrát povinnosť podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikli, okrem daňovníkov, ktorí sú právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie,
  • ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie – napr. občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, politické strany a politické hnutia, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, obce, atď.,
  • ktorými sú verejné obchodné spoločnosti,
  • ktorí prevádzkujú aj chránenú dielňu alebo chránené pracovisko,
  • v likvidácii, v konkurze,
  • pozemkových spoločenstiev, ak dosahujú len príjmy z činností podľa zákona o pozemkových spoločenstvách so zdaniteľnými príjmami (výnosmi) neprevyšujúcimi sumu 10 000 eur
  • ktorými sú registrované sociálne podniky
Vytvorte si webové stránky zdarma!